Политички партии

Димитриеска-Кочоска:Власта се задолжила на значајно пократок рок со иста или со повисока каматна стапка отколку Србија и Хрватска, што покажува дека инвеститорите поризично ја перцепираат Македонија

Пред Македонија, во февруари Еврообврзници издадоа Хрватска и Србија во евра, и Турција во јануари во долари. Да се споредиме со земјите од регионот, а не со Турција, кадешто и Еврообрзниците се доларски деноминирани, за да не мешаме баби и жаби. Хрватска на рок од 20 години позајми по речиси иста каматна стапка како ние на рок од 7 години, а на рок од 12 години, Хрватска позајми по пониска каматна стапка. Србија на рок од 12 година (а ние 7 години) позајми по иста каматна стапка како нас (1,65%). Побарувачката за Еврообврзниците на двете земји беше речиси 6 пати повисока од понудениот износ, а за нашата Еврообврзница беше 2,3 пати.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close