BotëBotë.PortalSvet.Slajder

Dhoma përfaqësuese e SHBA-së miratoi sanksione për mbrojtje të autonomisë së Hong Kongut

Dhoma përfaqësues e SHBA-së ka miratuar njëzëri një tekst që parashikon sanksione automatike kundër autoriteteve kineze që nuk i plotësojnë detyrimet ndërkombëtare të Kinës ndaj autonomisë së Hong Kongut.

Uashington, 2 korrik 2020 (MIA) – Dhoma përfaqësues e SHBA-së ka miratuar njëzëri një tekst që parashikon sanksione automatike kundër autoriteteve kineze që nuk i plotësojnë detyrimet ndërkombëtare të Kinës ndaj autonomisë së Hong Kongut.

Për shkak se ky tekst është pak më ndryshe nga ai që u miratua gjithashtu unanimisht nga Senati më 25 qershor, ai do të dërgohet përsëri në Dhomën e Epërme këtë pasdite për votim. Për të hyrë në fuqi, ajo duhet të nënshkruhet nga presidenti i SHBA-së Donald Tramp.

Ky projekt-ligji është mbështetur nga republikanët dhe demokratët në një përpjekje për të rritur presionin ndaj Pekinit pas masave të marra nga qeveria amerikane pasi Kina miratoi të martën një ligj mbi sigurinë kombëtare në ish-koloninë britanike.

Pas më pak se 24 orë pas hyrjes në fuqi të ligjit kinez për siguri kombëtare të Hong Kongut, policia dje i nisi arrestimet e tyre të para. mb/

 

Таг
Back to top button
Close
Close