Svet.SlajderБалканБалкан.ПорталДописници Свет

Девет лица хоспитализирани во Риека под сомнение дека се заразени со коронавирус

Поради сомнение дека можеби се заразени со коронавирус во Риека се хоспитализирани девет лица кои се вратиле од работа во Италија, јави дописникот на МИА.

Загреб, 25 февруари 2020 (МИА) – Поради сомнение дека можеби се заразени со коронавирус во Риека се хоспитализирани девет лица кои се вратиле од работа во Италија, јави дописникот на МИА.

Веднаш по пристигнувањето во Хрватска, а поради престојот во ризично подрачје, работниците се ставени во изолација. Еден од нив има симптоми кои укажуваат дека можеби е заразен со коронавирус, објавија хрватските медиуми. Другите осум засега се чувствуваат добро, но се чекаат резултатите од анализите кои треба дефинитивно да потврдат дали се заразени или не.

Во меѓувреме резултатите покажаа дека седумте лица за кои постоеше сомнеж дека се заразени со коронавирус се здрави, па така и официјално во Хрватска се уште нема ниту еден потврден случај на коронавирус.

Според хрватските власти изминатиов период голем број нивни граѓани престојуваа во северна Италија, така што се претпоставува дека е само прашање на време кога ќе се констатира првиот заболен. Токму затоа денес во Загреб се одржа и итен состанок на здравствените власти за тоа какви дополнителни мерки треба да се преземат да се спречи евентуалното ширење на вирусот.

На општините ширум Хрватска им е сугерирано да обезбедат простор што би се користел како карантин зона, а на граничните премини во Истра веќе се распоредуваат епидемиолози и санитарни инспектори кои ќе треба да прават контрола на лицата кои влегуваат во земјата.

Инаку, учениците кои поради екскурзија во Италија беа ставени во куќен карантин им е дозволено да излезат од истиот, бидејќи анализите покажале дека меѓу нив нема заразени со коронавирусот. ав/сд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close