Svet.SlajderДописници СветЕвропаЕвропа.Портал

Девет години од аферата ДСК: Нафисату Диало првпат зборува за скандалот што го уништи Доминик Строс-Кан

Девет години по аферата „Софител“, која му стави крај на кариерата на Доминик Строс-Кан, француски претседателски кандидат во 2012 година, актерката во скандалот, собарката Нафисату Диало, за „Пари мач“ тврди дека била „лишена од правда“ и дека имала желба да „изврши самоубиство “, јави дописникот на МИА.

Париз, 10 септември 2020 (МИА)  – Девет години по аферата „Софител“, која му стави крај на кариерата на Доминик Строс-Кан, француски претседателски кандидат во 2012 година, актерката во скандалот, собарката Нафисату Диало, за „Пари мач“ тврди дека била „лишена од правда“ и дека имала желба да „изврши самоубиство “, јави дописникот на МИА.

Во ексклузивно интервју што денеска е објавено во „Пари Мач“, поранешната собарка на хотелот „Софител“ во Њу Јорк, Нафисату Диало, зборува за аферата со Доминик Строс-Кан, која предизвика земјотрес среде предизборната кампања во Франција.

Социјалистот Доминик Строс-Кан, кој тогаш беше фаворит во трката за претседателските избори во Франција во 2012 година, се најде во виорот на судските и медиумските превирања.

-Аферата ДСК ми го уништи животот, вели Нафисату Диало. 

Настанот се случил на 14 мај 2011 година, кога Нафисату Диало се сретнала со Доминик Строс-Кан, тогашен шеф на Меѓународниот монетарен фонд, во апартманот 2806 во хотелот „Софител“ во Њујорк.

-Тој ден, се се смени. Овој спомен никогаш нема да ме напушти, вели таа.

Дента оваа собарка (32), со потекло од Гвинеја, го обвини шефот на Меѓународниот монетарен фонд за сексуален напад во неговиот апартман. Американската судска машина се стави во погон.

Строс-Кан, кој ги отфрли обвиненијата, е во затвор, а потоа и во домашен притвор во Њујорк. Тој се повлекува од функцијата генерален директор на ММФ. Кога кривичната постапка беше прекината на 23 август, обвинителот се сомневаше во веродостојноста на изјавата на Нафисату Диало поради повеќекратните лаги за одредени аспекти од нејзиниот живот. ДСК, тогаш 62, се врати во Франција.

ДСК отсекогаш негираше дека ја силувал, но таа тврди дека „ја кажала вистината“ за тоа што се случило во таа соба.

-Бев измамена и предаден. Никогаш нема да го преболам начинот на кој обвинителството во Њу Јорк се однесуваше кон мене, продолжува поранешната собарка во долгото интервју за „Пари Мач“.

-Заради тоа што ми го направија, сакав да се самоубијам, вели таа.

Една и пол година по настаните, ќе се склучи договор со Доминик Строс-Кан. Доколку износот на трансакцијата никогаш не е откриен, „Пари Мач“ тврди дека станува збор за  износ од еден милион долари.

-Сакав да се извлечам од оваа приказна што е можно побрзо, се сеќава таа.

Во тоа време немав намера да напишам книга. Она што таа го сака денес, е со нова книга за аферата „да ја каже својата вистината“.

– Никогаш не сум се сметала себе си за феминистичка активистка, но сакам ова што ми се случи да им помогне на другите, додава таа.

Денес, таа објасни дека сака да создаде „фондација чие име веќе го имам на ум за да им помогне на жените кои, како неа, пристигнаа во Америка без образование, дури и без да зборуваат на јазик и кои поминаа низ ужасни ситуации.тг/сд/

Back to top button
Close
Close