0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderОпштество

Детектиран британски сој на Ковид-19 кај пациент вратен од Занзибар

Детектирано е присуство на британскиот сој на вирусот СарсКов2, според анализите што денеска ги направи МАНУ, на брисот од пацинетот кој пред неколку дена се врати од Занзибар, информираат од Министерството за здравство.

Скопје, 3 март 2021 (МИА) – Детектирано е присуство на британскиот сој на вирусот СарсКов2, според анализите што денеска ги направи МАНУ, на брисот од пацинетот кој пред неколку дена се вратил од Занзибар, информираат од Министерството за здравство.
Дополнуваат дека во текот на утрешниот ден ќе биде извршена анализа на вториот пацинет, кој, исто така, патувал за Занзибар. Тој е ковид позитивен и исто така е хоспитализиран. ар/са/

Таг
Back to top button
Close
Close