0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерФудбал

Десет позитивни на коронавирус во германскиот фудбал

Досега се направени 1.724 тестови на играчи, тренери и членови на тимот, што брои 36 во Првата и втората Бундес лига.

Келн, 4 мај 2020 (МИА)-Газдите во германскиот фудбал објавија дека 10 лица во земјата, дел од клубовите во првото и второто ниво на фудбал, биле тестирани позитивни за коронавирус.

Досега се направени 1.724 тестови на играчи, тренери и членови на тимот, што брои 36 во Првата и втората Бундес лига.

Минатата недела Келн, кој се врати на тренинзи, рече дека имаат тројца вработени кои биле заразени. Тие се ставени во карантин, а клубот ја продолжува својата работа на претходно планиран план за враќање на играта во земјата. Оттогаш, „козите“ не пријавиле нови заболувања откако сите биле тестирани во понеделникот.

Бундеслигата е подготвена да се врати на 9 мај ако германската влада даде зелено светло, соопштија од лигата.

Таг
Back to top button
Close
Close