0_Спорт.ПорталSport.SlajderКошарка

Дерик Вајт ќе го пропушти остатокот од сезоната поради повреда на скочниот зглоб

Кошаркарот на Сан Антонио спарс, Дерик Вајт, со голема веројатност ќе го пропушти останиот дел од НБА сезоната 2020/21 година, поради повреда на десниот глужд, објавија медиумите во САД.

Вашингтон, 29 април 2021 (МИА) – Кошаркарот на Сан Антонио спарс, Дерик Вајт, со голема веројатност ќе го пропушти останиот дел од НБА сезоната 2020/21 година, поради повреда на десниот глужд, објавија медиумите во САД.

Вајт се повреди против на средбата со Вашингтон визардс во понеделникот. Во тековната регуларна сезона, кошаркарот реализираше просечно 15,4 поени по натпревар, што е негов најдобар резултат досега.

Вајт најверојатно ќе се справи без операција. Неговото место во почетната петорка го зазеде дебитантот Девин Васел.

На 36 натпревари Вајт има и 3,0 скока и 3,5 асистенции по натпревар. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close