0_Спорт.ПорталКошаркаСпорт.Слајдер

Денвер повторно се жалеа на судиите

Бекот на Нагетс, Џамал Мареј, исто така, потврди дека бил фаулиран во некои од неговите пробиви.

Орландо, 25 септември 2020 (МИА) – Тренерот на Денвер, Мајк Мелоун реагираше со одредена количина критики против доминацијата на Л.А. Лејкерс во ударите добиени од пенал линијата. Лејкерси освоија 35 пенали и реализираа 28 од нив, додека Нагетс застанаа 23 пати на линијата, реализирајќи 20.

– Тие успеаја да освојат 35 пенали. Мислам дека ќе мора да ги искористиме потребните канали за да разбереме како можеме да добиеме повеќе удари од линијата. Единствено што знам е дека шутираа 35 пати од пенал-линијата, додека ние – само 23. Особено на крајот од натпреварот при пробивот на Џамал Мареј се чинеше дека има контакт помеѓу него и неговиот дефанзивец. Ќе го видиме видеото повторно и ќе ја контактираме НБА за да им покажеме што погрешно забележавме. Сепак, Лигата одлично се снаоѓа со сослушувањето на своите тимови, се надевам дека ова ќе успее и на следниот натпревар ќе се свират некои од овие прекршувања, прокоментира Мелоун на прес-конференцијата по натпреварот бр.4, кој го добија Лејкерси со 114:108.

Бекот на Нагетс, Џамал Мареј, исто така, потврди дека бил фаулиран во некои од неговите пробиви.

– Очигледно е дека судиите се обидуваат да си ја завршат својата работа. Сепак, сакам да кажам дека навистина бев фаулиран неколку пати, јасно станува од повторувањата, забележа стрелецот.

Таг
Back to top button
Close
Close