БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Дендиас ги информирал Борел и МНР на Северна Македонија, Австрија, Бугарија и Турција за ситуацијата со бегалците и мигрантите

Денедиас, од комесарот на ЕУ, побарал да се свика вонреден состанок на Советот на министрите за надворешни работи на Унијата

Атина, 29 февруари 2020 (МИА) – Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, за ситуацијата со мигрантите и бегалците денеска телефонски ги информирал Високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел, како и неговите колеги, министрите за надворешни работи на Северна Македонија, Австрија, Бугарија, додека пак синоќа разговарал со МНР на Турција, јави дописничката на МИА од Атина.

Според истите информации, Денедиас, од комесарот на ЕУ, побарал да се свика вонреден состанок на Советот на министрите за надворешни работи на Унијата. ср/ссм/

Back to top button
Close
Close