БизнисБизнис.ПорталЕкономија

Демири: Младите се иднината и клуч за напредокот и просперитетот на државата

Eден од главните приоритети во работењето на Агенцијата за вработување е намалувањето на младинската невработеност и зголемувањето на вработловоста на младите лица, со цел тие полесно да се вклучат на пазарот на трудот. Токму затоа младите лица се една од главните фокус групи во Оперативните планови за вработување кои ги имплементира Агенцијата и кои содржат активни програми и мерки кои водат до директни вработувања и мерки кои ја зголемуваат вработливоста на невработените лица,  порача директорот на АВРСМ, Абдуш Демири на панел дискусија во Тетово фокусирана на вработувањето и вработливоста на младите.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close