0_Спорт.ПорталФудбал

Дембеле ќе биде опериран во вторник, по интервенцијата ќе биде јасно колку ќе отсуствува

Французинот има искинато тетива на задниот дел на бутот на десната нога. Според неофицијалните информации, сезоната веројатно е завршена за него.

Барселона, 6 февруари 2020 (МИА) – Усман Дембеле ќе биде опериран во Финска во вторник, 11 февруари. Ова беше објавено на официјалната веб-страница на Барселона.

Французинот има искинато тетива на задниот дел на бутот на десната нога. Според неофицијалните информации, сезоната веројатно е завршена за него.

Во моментов, клубот одбива да објави колку долго треба да се опоравува напаѓачот. Повеќе јасност по ова прашање ќе има откако ќе се заврши планираната операција.

Дембеле доби уште една повреда за време на тренингот во понеделникот. Тој штотуку се врати од претходната повреда, за која пропушти 10 недели.

Операцијата ќе биде извршена во Турку.

Таг
Back to top button
Close
Close