0_Спорт.ПорталКошаркаСпорт.Слајдер

Дел од НБА екипите почнуваат со тренинзи во петок

Националната кошаркарска асоцијација беше првата американска спортска лига што ја прекина својата кампања поради КОВИД-19, откако го направи тоа на 11 март по позитивниот тест во Јута џез од Руди Гобер. Но, бидејќи неколку американски држави, особено Џорџија, ги ослабуваат мерките за вонредни состојби во карантин, лигата може да им овозможи на играчите да се вратат во просториите за тренинзи на тие локации.

Атланта, 26 април 2020 (МИА) – Некои кошаркарски спортски сали во НБА може да се отворат најрано следниот петок, пренесува ЕСПН, но тоа не значи дека ќе се обновува редовната сезона на лигата.

Националната кошаркарска асоцијација беше првата американска спортска лига што ја прекина својата кампања поради КОВИД-19, откако го направи тоа на 11 март по позитивниот тест во Јута џез од Руди Гобер. Но, бидејќи неколку американски држави, особено Џорџија, ги ослабуваат мерките за вонредни состојби во карантин, лигата може да им овозможи на играчите да се вратат во просториите за тренинзи на тие локации.

Вежбите ќе бидат доброволни и индивидуални по природа, додаде ЕСПН на својата страница. Покрај тоа, стана јасно дека НБА лигата работи со екипи со седиште во места со построги мерки за карантин за изнаоѓање алтернативни начини за тренинзи на своите играчи. Лигата се уште не ги коментираше информациите.

Некои американски држави беа погодени многу потешко од коронавирусот од другите. Во НБА лигата останаа околу една четвртина до крајот на регуларната сезона од 82 натпревари кога сезоната заврши. Плеј-офот требаше да започне минатата недела, а да заврши на средината на јуни.

Таг
Back to top button
Close
Close