0_Web_АктуелноДописници МКДОпштински вести

Деца од Грција ќе бидат првите посетители во куќата на Дедо Мраз во Кавадарци

Деца од Грција ќе бидат првите посетители во дворот од куќата на Дедо Мраз во Кавадарци, која традиционално веќе 22 години е масовно посетена од најмлади од земјава и странство. Кавадаречкиот Дедо Мраз, Ѓорѓи Вареловски, вели дека неговата мисија е да ги усреќува децата.

Кавадарци, 7 декември 2019 (МИА) – Деца од Грција ќе бидат првите посетители во дворот од куќата на Дедо Мраз во Кавадарци, која традиционално веќе 22 години е масовно посетена од најмлади од земјава и странство. Кавадаречкиот Дедо Мраз, Ѓорѓи Вареловски, вели дека неговата мисија е да ги усреќува децата.

-Пред повеќе од две децении одлучив да направам нешто со што ќе предизвикам задоволство и насмевка кај помладите. Секоја година за време на новогодишните празници, го украсувам мојот двор со безброј украси и облечен во облека на Дедо Мраз, ги пречекувам младите посетители и им подарувам новогодишни пакетчиња, потсети Вареловски.

Минатата година во  најпознатиот двор во Тиквешко и пошироко, уживаа околу 1.500 дечиња,  годинава се очекуваат околу 3.500. Возрасните од други места, за подарок добиваат шише домашна тиквешка ж`та.

Посетата на кавадаречкиот Дедо Мраз годинава започнува на 21 декември и трае до крајот на јануари.     За Бадник, кавадаречкиот Дедо Мраз традиционално  посетува по неколку социјално загрозени семејства и им донира прехранбени артикли.

Вареловски кој  работи како мајстор градежник,   сам ги обезбедува подароците, а понекогаш во тоа му помагаат хумани граѓани и компании. Тој додава дека би било добро ако и годинава се најде некој што ќе му помогне, бидејќи тоа ќе значи дека повеќе деца ќе бидат дел од празничната магија во неговиот двор. свд/дма/

Back to top button
Close
Close