Дописници МКДОпштински вести

Дебар – снежна бајка во кризна состојба  

Последните трiесеттина дена Дебар е во центарот на вниманието zaшто беше прво жариште на коронаврусот во државава.

Дебар, 2 април 2020 (МИА) – Последните трiесеттина дена Дебар е во центарот на вниманието zaшто беше прво жариште на коронаврусот во државава.

Од 13 март беше прогласена кризна состојба, но не само во оваа општина, туку и во Центар Жупа. Оттаму беа сопружници со КОВИД-19 кои се вратија од посета на децата во Италија.

Бројот на заразени потоа се зголеми и до денес е 47. Од овие четири лица починаа.

Во последните три дена нема новозаразени.

Градот кој е во целосна тишина поради препораката да се седи дома, сепак го разубави пролетниот снег, па наликува на снежна бајка. вт/мч/

Back to top button
Close
Close