0_Спорт.ПорталФудбал

Де Бруин изедначи рекорд на Анри

Фудбалерот од средниот ред на Манчестер сити, Кевин де Бруин стана најдобар асистент во англиската Премиер лига за сезоната 2019/20 година.

Лондон, 26 јули 2020 (МИА) – Фудбалерот од средниот ред на Манчестер сити, Кевин де Бруин стана најдобар асистент во англиската Премиер лига за сезоната 2019/20 година.

Белгиецот има 20 асистенции повторувајќи го рекордот во Англиското фудбалско првенство.

Претходно, во сезоната 2002/03, напаѓачот на Арсенал, Тиери Анри исто така имаше 20 успешни додавања по кои беа затресени противничките мрежи. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close