0_Спорт.ПорталФудбал

Давид Силва му се придружи на Реал Сосиедад

Поранешниот играч од средниот ред на Манчестер сити, Давид Силва, стана играч на Реал Сосиедад, објавено е на официјалната веб-страница на клубот од Сан Себастијан.

Сан Себастијан, 18 август 2020 (МИА) – Поранешниот играч од средниот ред на Манчестер сити, Давид Силва, стана играч на Реал Сосиедад, објавено е на официјалната веб-страница на клубот од Сан Себастијан.

Договорот на играчот важи до 2022 година.

Триесет и четиригодишниот Шпанец играше во Сити од 2010 година, каде се пресели од Валенсија. Вкупно, тој на сите турнири одигра 435 натпревари за англискиот клуб, постигна 77 голови и направи 140 асистенции. зс/

 

Таг
Back to top button
Close
Close