0_Спорт.ПорталСпортФудбал

Давид Бабунски потпиша за романски Ботошани

Давид Бабунски од денеска е нов член на екипата на Ботошани од истоимениот романски град. Двете страни се обврза на соработка во наредните 18 месеци.

Ботошани, 2 март 2020 (МИА) – Давид Бабунски од денеска е нов член на екипата на Ботошани од истоимениот романски град. Двете страни се обврза на соработка во наредните 18 месеци.

Македонскиот интернационалец со ова прави кам-бек во европскиот фудбал по трите години што ги мина во Јапонија, во екипите на Јокохама Маринос (2017/18) и во Омија Адрија (2018-20).

Бабунски потекнува од познатата академија на Барселона, „Ла Масија“, стигна до Б тимот на Каталонците по што направи трансфер во Црвена звезда, а од таму се упати кон Далечниот исток.

За македонската „А“ репрезентација одигра девет меча додека со У21 тимот настапи на Европското првенство во Полска во 2017 година. сѓд/аа/

Таг
Back to top button
Close
Close