Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Данска: Нема помош за компаниите регистрирани во „даночните оази“

Данска е меѓу првите земји што забрани компаниите што се регистрирани во некои од земјите на „даночите оази“ да добиваат финансиска помош поради кризата предизвикана од пандемијата со Ковид-19

Копенхаген, 21 април 2020 (МИА) – Данска е меѓу првите земји што забрани компаниите што се регистрирани во некои од земјите на „даночите оази“ да добиваат финансиска помош поради кризата предизвикана од пандемијата со Ковид-19.

Откако Данска потроши милијарди евра за да им помогне на компаниите што бележат значителен пад на приходите поради мерките, во саботата најави нов пакет економски мерки во висина од 13 милијарди евра.

Сепак, врз основа на измените што се воведени, компаниите регистрирани во земјите на „даночните оази“ на на листата на ЕУ повеќе нема да можат да аплицираат за помош.

На листата, за која службените лица во Данска тврдат дека не е сеопфатна, се наоѓаат 12 земји со ниски или без даночни стапки, вклучувајќи ги Панама, Сејшели и Кајмански Острови.

Вкупниот износ што Данска го издвои за помош на економијата изнесува 400 милијарди дански круни, односно околу 53 милијарди евра. ки/ми/

Таг
Back to top button
Close
Close