0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталBiznis.SlajderАнализаБизнисБизнис.ПорталЕкономија

Дали наскоро државната помош ќе стаса до компаниите и работниците зависи од пратениците, седница закажана за во вторник

За вторник, 23 март е закажана собраниската седница на чиј дневен ред се законите што треба да се донесат за да се реализираат мерките за работодавачите погодени од кризата да можат да им исплатат плати на вработените. Компаниите се жалат дека поради нефункционалноста на Собранието не можат навреме да ги добијат платите и најавуваат дека ако тоа не се случи наскоро, може да се најдат во состојба да отпуштаат работници. Власта уверува дека пари за февруарската плата ќе има навреме, но потенцираат дека тоа зависи од пратениците. Ако нема тактизирање и и водење од политички, туку од интересите на граѓаните, потенцираат, законот може да биде донесен навреме. Опозицијата пак, обвинува дека виновна за доцнење на носењето на овој закон е власта. Законот, велат, бил доставен во Собрание на 17 февруари, а ставен на седница за 23 март. Ова, појаснуваат, било со цел власта да има време да се задолжи за да може да ги исплати средствата предвидени со петтиот пакет мерки.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close