0_Web_Актуелно0_МИА Истражува.ПорталДописници МКДКултураКултура.ПорталРепортажа

Дали и како Тетовското Кале од османлискиот период ќе се успее да се спаси од руинираност

Тетовското Кале, тврдина изградена во Османлискиот период на ридот Бал Тепе, иако е под државна заштита како значен споменик на историското наследство, веќе долги години, повеќе наликува на руинирано и запуштено место. Од оваа тврдина и внатрешните објекти, останати се само остатоци, претежно од ѕидовите и тунелите. Само една од внатрешните згради—тогашна трпезарија за војска е реставрирана и конзервирана и на тој начин зачуван е автентичниот надворешен изглед на објектот. Тие работи се изведувани од 2008 до 2012, а дел од проектот биле и археолошки истражувања. Воедно саниран е и еден ѕид. Потоа со текот на годините работата се сведувала само на одредени ѕидови кои се во опасност од целосно рушење и паѓање, па се интеревенирало со поставување потпорни предмети.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close