0_Македонија.ПорталОпштество

Д-р Димитров: Примарната превенција од ракот на грлото на матката е вакцинација со ХПВ вакцина

Примарната превенција од ракот на грлото на матката е вакцинација со ХПВ вакцина. Постојат неколку типа на ХПВ вакцини, двовалентна, четиривалентна и деветовалентна. Секундарна превенција претставува скрининг за цервикален карцином, вели проф. д-р Горан Димитров, претседател на Македонското здружение за цервикална патологија и колпоскопија.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close