Дописници МКДОпштински вести

Црвениот крст во Кичево секојдневно е на терен, помага стари и изнемоштени лица

Црвениот крст на Општинска организација во Кичево секој ден претпладне врши достава на намирници за потребите на старите и изнемоштените лица, лица со попреченост и самохраните родители кои живеат на територија на општина Кичево , вели Ивана Лазеска од Црвениот крст во Кичево.

Кичево, 3 април 2020 (МИА) – Црвениот крст на Општинска организација во Кичево секој ден претпладне врши достава на намирници за потребите на старите и изнемоштените лица, лица со попреченост и самохраните родители кои живеат на територија на општина Кичево , вели Ивана Лазеска од Црвениот крст во Кичево.

Таа додава дека во текот на неделата на телефонската линија примиле 10 повици од стари лица кои живеат сами и на нив им била обезбедена соодветната барана услуга за набавка на потребни намирници.

Црвен крст во Кичево на овој начин дава поддршка во намалување на ризикот на проширување или заразување со Ковид-19 .рз/ир

Таг
Back to top button
Close
Close