0_Македонија.ПорталОпштествоСкопје

Црвениот крст со акција за помош на настраданите во експлозијата во Бејрут

По повод завчерашната експлозија во пристаништето во либанскиот главен град Бејрут, Црвениот крст на Република Северна Македонија информира дека се приклучува кон хуманитарната донација со цел ублажување на последиците и пружање помош и поддршка на настраданото население.

Скопје, 6 август 2020 (МИА) – По повод завчерашната експлозија во пристаништето во либанскиот главен град Бејрут, Црвениот крст на Република Северна Македонија информира дека се приклучува кон хуманитарната донација со цел ублажување на последиците и пружање помош и поддршка на настраданото население.

Сите заинтересираните правни субјекти и граѓани можат да се вклучат со обезбедување на парична помош на сметката на Фондот на солидарноста на Црвениот крст на РСМ: 300000001327966, даночен број: 4030984271620 АД Комерцијална банка со назнака: „Помош за настраданото население во Либан“, како и да донираат 100 денари со повик на телефонските броеви 070 / 075 / 077 143 400.

Оттаму посочуваат дека средствата можат да се донираат од 7 август до 20 август 2020 година и тие ќе бидат префрлени на Црвениот крст Либан за настраданото население во Бејрут.

Воедно, Црвениот крст на Република Северна Македонија изразува длабоко сочувство за жртвите и нивните семејства во разорната експлозија во Бејрут. фф/сп/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close