0_Web_АктуелноБалканБалкан.ПорталДописници СветМакедонија.СлајдерПолитика

Ципрас: Со Договорот од Преспа ја спречивме експанзијата на Турција во регионот

Ако не постеше Договорот од Преспа, сега на нашата северна граница ќе ја имавме ситуацијата што ја имаме југозападно од нас, ќе имавме Либија на нашата северна граница. Таму, ќе имавме постојано присуство на Турција, вели лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас во интервјуто за грчката регионална телевизија „Стар“, јави дописничката на МИА од Атина.

Back to top button
Close
Close