БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Ципрас: Санкции од ЕУ за Турција доколку истражувала природен гас во кипарската ексклузивна економска зона

Ако се потврди дека Турција направила дупчења за природен гас во кипарската ексклузивна економска зона, тогаш ЕУ да усвои санкции, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас по вчерашниот вонреден состанок на владиниот совет за надворешни работи и одбрана за случувањата во југоисточниот Медитеран и активностите на Турција во кипарската ексклузивна економска зона, јави дописничката на МИА од Атина.

Back to top button
Close
Close