0_Спорт.ПорталРезултатиТенис

Циципас за прв пат ја одбрани титулата, Аугер-Аласим го загуби петтото последователно финале

Шестиот рекет на светот Стефанос Циципас денеска во финалето на АТП турнирот во Марсеј, Франција, за 1 час 28 минути го совлада Феликс Аугер-Аласим од Канада со 6:3 и 6:4 и ја одбрани титулата.

Марсеј, 23 февруари 2020 (МИА) – Шестиот рекет на светот Стефанос Циципас денеска во финалето на АТП турнирот во Марсеј, Франција, за 1 час 28 минути го совлада Феликс Аугер-Аласим од Канада со 6:3 и 6:4 и ја одбрани титулата.

Дваесет и едногодишниот Грк ја прослави петта победа на турнир на ниво на АТП, по осум добиени мечеви натпревари и 16 сетови во низа во Марсеј.

Аугер Аласим го загуби петтото финале во кариерата и второто по ред. Тој минатата недела, беше поразен во Ротердам од Гаел Монфилс. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close