0_Македонија.ПорталДописници МКДОпштество

Човечки фактор причина за пожарот кај депонијата „Мелци“ во Кавадарци

Од човечки фактор намерно рано утринава беше запалена градската депонија „Мелци“, информираа попладнево од кавадаречки „Комуналец”. - Во 4 часот изутрина беше повикана Противпожарната единица и пристапено кон гасење на пожарот. Веднаш се испратени уште три цистерни од „Комуналец” и уште едно противпожарно возило. До 10 часот беше изгаснат пожарот. 

Кавадарци, 19 мај 2020 (МИА) – Од човечки фактор намерно рано утринава беше запалена градската депонија „Мелци“, информираа попладнево од кавадаречки „Комуналец”.

– Во 4 часот изутрина беше повикана Противпожарната единица и пристапено кон гасење на пожарот. Веднаш се испратени уште три цистерни од „Комуналец” и уште едно противпожарно возило.
До 10 часот беше изгаснат пожарот.  Во 11 часот се пристапи кон сипање со земја за спречување на чадот. Сипењето е извршено и сеуште се врши со 10 камиони и градежни машини од „Комуналец” и локална градежна оператива на приватни фирми од градот, информираат од претпријатието.

Оттаму додаваат дека досега се ставени околу 1.000 кубни метри земја и до околу 20 часот ќе се заврши со оваа постапка и целосно ќе биде локализиран пожарот на депонијата.

– Депонијата беше запалена од долниот дел кој е со длабочина од 30 метри и е непристапен за градежна оператива. Сепак, со напори на вработените во „Комуналец” и пожарникарите, пожарот беше изгаснат.
Апелираме на свесност во иднина, да не се прават вакви злодела и работи кои не доликуваат на времето во кое живееме. Апелираме и до граѓаните, запаливи материјали да не фрлаат во контејнерите затоа што штетите можат да бидат големи како по возниот парк на „Комуналец”,  така и по здравата животна средина, нагласуваат од јавното претпријатие.

Се надеваат дека сторителите ќе бидат најдени и казнети во најкус можен рок. свд/бак/

Back to top button
Close
Close