0_Македонија.ПорталГраѓански секторКултураКултура.ПорталОпштество

Чоловиќ Лешоска: Со прогласувањето на третото Рамсарско подрачје во државава треба да се стави крај на загадувањето и непланската урбанизација

Северна Македонија го назначи Охридско езеро како свое трето и најголемо Рамсарско подрачје, 2449 по ред на листата на водни живеалишта од меѓународна важност. Охридското езеро се смета за најдлабокото езеро по просек во Европа и е светско заштитено подрачје од 1979 година. 

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close