Svet.SlajderБалканБалкан.Портал

Читу назначен за мандатар за преодна романска влада

Претседателот на Романија Клаус Јоханис изјави денеска дека го назначил привремениот министер за финансии Флорин Читу за мандатар за формирање преодна влада до парламентарните избори во ноември.

Букурешт, 26 февруари 2020 (МИА) – Претседателот на Романија Клаус Јоханис изјави денеска дека го назначил привремениот министер за финансии Флорин Читу за мандатар за формирање преодна влада до парламентарните избори во ноември.

Читу мора да формира кабинет во рок од 10 дена и да добие доверба во Парламентот.

-Сакам брзо да излезам од овој ќор-сокак. Мој кандидат за премиер е министерот за финансии. Се надевам дека наскоро ќе состави влада, владина програма и ќе ја претстави пред пратениците, изјави Јоханес. ссм/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close