СветСвет.Портал

Четири лица убиени во напад на екстремистите во Кенија

Четири лица се убиени денеска откако исламските екстремисти во источното крајбрежно подрачје на Нионгоро пукале кон конвој патнички автобуси, соопштија кениските власти.

Најроби, 2 јануари 2020 (МИА) – Четири лица се убиени денеска откако исламските екстремисти во источното крајбрежно подрачје на Нионгоро пукале кон конвој патнички автобуси, соопштија кениските власти.

Сомалиските бунтовници на Ал-Шабаб ја презедоа одговорноста за нападот. На својата радио станица Андалус тие соопштија дека ги поштедиле муслиманските патници и дека се убиени само христијани.

– Вооружени напаѓачи пукале кон конвој од три автобуси и две комбиња кои полицијата ги придружуваше кон Ламу, изјави комесарот на округот Ламу, Ирунгу Макарија.

Според него, полициската придружба доцнела, но сепак стигнала да спречи масакр.

Во тоа подрачје е задолжителна полициска придружба на патнички возила од 2014 година, кога во два напада во Ламу Ал Шабаб убија речиси 90 луѓе. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close