ЕвропаЕвропа.Портал

Чешка трети ден по ред има над сто заразени со коронавирус

Властите во Чешката Република веќе трети ден по ред имаат регистрирано повеќе од 100 нови заразени со коронавирус, а вкупниот број изнесува 12.919, соопшти денеска Министерството за здравство во Прага.

Прага, 10 јули 2020 (МИА)Властите во Чешката Република веќе трети ден по ред имаат регистрирано повеќе од 100 нови заразени со коронавирус, а вкупниот број изнесува 12.919, соопшти денеска Министерството за здравство во Прага.

Бројот на активни случаи во земјата во моментот е 4.439. Од почетокот на пандемијата излекувани се 8.128 пациенти, а починале 352.

Коронавирусот е најраспространет во северо-источниот дел на Чешка, а најмалку во јужните региони. паг/

 

 

Таг
Back to top button
Close
Close