БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Чамец со околу 50 мигранти побарал помош во близина на Пелопонез

Чамец со околу 50-55 мигранти рано утрово, преку европскиот број за итни случаи побарал помош додека пловел западно од Пелопонез, објавија грчките медиуми.

Атина, 18 септември 2020 (МИА) – Чамец со 50 до 55 мигранти рано утрово, преку европскиот број за итни случаи побарал помош додека пловел западно од Пелопонез, објавија грчките медиуми.

Според истите информации, на помош се упатиле бродови што се наоѓаат во близина, додека пак во конкретниот морски дел ветерот е со јачина од осум до девет Бофор, јави дописничката на МИА од Атина. ср/ми/

Таг
Back to top button
Close
Close