0_Спорт.ПорталФудбал

Цената на акциите на Јувентус се намали за 21% во март, како резултат на коронавирус, акциите на Манчестер јунајтед – за 11%, на Борусија – за 37%

Европските клубови кои ги пласираа своите акции на меѓународната берза доживуваат проблеми поради кризата предизвикана од пандемијата на коронавирус.

Мадрид, 2 април 2020 (МИА) – Европските клубови кои ги пласираа своите акции на меѓународната берза доживуваат проблеми поради кризата предизвикана од пандемијата на коронавирус.

Акциите на Јувентус паднаа за 21,16% во март. Сепак, одлуката на клубот да ги намали платите на играчите делумно го компензира негативниот ефект, објави „Марка“.

Исто така, страдаше и Манчестер јунајтед – нивните акции паднаа за 11,06% во текот на месецот.

Во Бундеслигата, Борусија Дортмунд имаше проблеми – нивната цена на акциите падна за 36,76 %. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close