На денешен ден

 • Photo of На денешен ден

  На денешен ден

  27 јануари 2020 (МИА) – Светски ден на холокаустот 1814.- Во Берлин умрел Јохан Готлиб Фихте, германски филозоф, еден од водечките претставници…

  Повеќе
 • Photo of На денешен ден

  На денешен ден

  26 јануари 2020 (МИА) 1500.- Шпанскиот морепловец Висенте Ханес Пинсон го открил Бразил. 1531.- Португалија ја зафатил катастрофален земјотрес. Главниот град Лисабон…

  Повеќе
 • Photo of На денешен ден

  На денешен ден

  25 јануари 2020 (МИА) 1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија, Зеланд, Утрехт, Галдерленд, Фризија, Гронинген и Оверајсел, поради пропаднатите обиди за смирување…

  Повеќе
 • Photo of На денешен ден

  На денешен ден

  24 јануари 2020 (МИА) 41.- Убиен бил римскиот цар Гај Јулиј Калигула. Тој во текот на владеењето од 37 до 41 година…

  Повеќе
 • Photo of На денешен ден

  На денешен ден

  23 јануари 2020 (МИА) 1516.- Умрел шпанскиот крал Фердинанд Втори и Петти Католички (како Фердинанд Втори владеел со Арагонија, а како Фердинанд Петти со…

  Повеќе
 • Photo of На денешен ден

  На денешен ден

  22 јануари 2020 (МИА) 1440.- Роден е големиот московски кнез Иван Трети Васиљевич, наречен Иван Велики, кој ја направил Русија многу…

  Повеќе
 • Photo of На денешен ден

  На денешен ден

  21 јануари 2020 (МИА) 1744.- Во Неапол умрел Џовани Батиста Вико, италијански филозоф. Се сметал за основач на психологијата на културата…

  Повеќе
 • Photo of На денешен ден

  На денешен ден

    19 јануари 2020 (МИА) – Македонската православна црква денеска го слави Богојавление – Водици, голем христијански празник во спомен на…

  Повеќе
 • Photo of На денешен ден

  На денешен ден

  18 јануари 2020 (МИА)     1535.- Шпанскиот освојувач Франциско Пизаро ја основал Лима, главен град на Перу.  654.- Водачот на…

  Повеќе
 • Photo of На денешен ден

  На денешен ден

  17 јануари 2020 (МИА) 395.- Умрел византискиот (римски) цар Теодосиј Први, наречен Теодосие Велики, кој владеел од 379 до 392 година,…

  Повеќе
Back to top button
Close
Close