0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderВидео изјаваОпштество

Царовска: Училишна матура и стручен испит се избори за оние кои не сакаат да полагаат државна матура

Државната матура е изборна и оние кои не сакаат да ја полагаат, имаат можност да изберат училишна матура или стручен испит, и може да полагаат токму тоа што го бараат - два предмета и проектна задача - го повтори и денеска ставот министерката за образование и наука Мила Царовска во однос на барањето на Средношколски сојуз за измени на концептот за полагање на завршниот испит односно наместо четири да полагаат два предмета.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close