0_Македонија.ПорталВидео изјаваОпштество

Царовска: Работиме на ново законско решение за посовремено утврдување на материјалите во образованието

Во моментов работиме на ново законско решение кое ќе значи посовремено утврдување на материјалите кои што ќе се користат во образованието затоа што учебниците не се единствениот извор. Токму затоа сега, оние материјали, како дидактичките, ќе се посочуваат на училиштата дека може да ги користат и да ги дистрибуираат до учениците, секако не се тие единствениот извор, сите други извори на информации ќе можат да им бидат посочувани на учениците за да можат да ги користат понатаму, истакна денеска министерката за образование и наука Мила Царовска при консултативната средба во Гостивар.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close