0_Македонија.ПорталОпштествоОригинални текстови

Царовска: Младите се интересираат за претприемничко знаење и за развој на бизнис идеи и иновации

Младите сакаат предизвици. Сакаат да стекнуваат знаења, особено од областа на претприемништвото и потоа истите да ги искористат паметно за создавање на креативни бизнис идеи и идеи за иновации. Остварувањето пак на тие идеи, всушност значи исполнување на големи детски соништа и создавање на идни креатори и двигатели на процесите и позитивните промени во општеството. Ова го истакна министерката за образование и наука Мила Царовска за време на денешниот завршен настан во рамки на Националниот натпревар на ученички компании што веќе неколку години го организира Џуниор Ачивмент, на кој беа прогласени победниците за учебната 2020/2021 година.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close