0_Македонија.ПорталДописници МКДОпштество

Царовска: Креираме образование за потребите на стопанството

Креираме образование базирано на вистинските потреби на стопанството, со што бенефит ќе имаат и учениците и компаниите. Учениците добиваат практика и потенцијално сигурно вработување по завршување на образованието, додека компаниите добиваат кадар подготвен да одговори на дадените работни обврски. Ова го нагласи денеска министерката за образование Мила Царовска во Прилеп каде продолжуваат средбите со компаниите, средните училишта и со локалните самоуправи.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close