0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталОпштество

Царовска: Инвестираме во инфраструктура и опремување на училиштата, за успешен старт на реформата на основното образование

Министерството за образование и наука интензивно инвестира во реконструкција, доградби и изградби на училишта како и во опрема за лаборатории, со цел успешен старт на реформата на основното образование од учебната 2021/2022 година. Една од причините за намалување на квалитетот на образованието е недоволното и несоодветното вложување и финансирање на образованието во последните три децении, изјави министерката за образование и наука Мила Царовска во информативниот магазин „25 минути“ на ТВ 24.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close