0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderВидео изјаваОпштество

Царовска: Дигитализацијата ќе се воведува етапно, од 2021/2022 почнува во четврто одделение

Дигиталните учебници ќе се воведуваат етапно во образованието и целосно за пет години. Од 2021/2022 ќе се применуваат само во четврто одделение, рече министерката Мила Царовска, која повтори дека учебниците што сега се користат го немаат потребниот квалитет, не се усогласени со новите наставни програми и не ги пресретнуваат потребите на учениците за знаења и истражувања.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close