Дописници МКДОпштински вести

ЦЈЗ Куманово: Десет новозаболени, 13 оздравени од Ковид 19

Центарот за јавно здравје - Куманово во изминатото деноноќие регистрираше десет нововозаболени лица од Ковид 19,  од кои осум од Куманово, двајца од Липково соопштија,

Куманово, 4 септември 2020 (МИА) – Центарот за јавно здравје – Куманово во изминатото деноноќие регистрираше десет нововозаболени лица од Ковид 19,  од кои осум од Куманово, двајца од Липково соопштија,
Надлежните од јавната здравствена установа информираа дека оздравени се 13 пациенти.
– Новозаболените имале контакти со претходно заболени лица, изјави директорот на Центарот, д-р Ариф Љатифи.
Денеска се изврешни  33 тестирања од кои 23 по „Мој Термин“ и  десет тестирање извршени согласно   епидемиолошки индикации.
Од почетокот на пандемијата во кумановско-липковскиот регион, со Ковид-19 се дијагностицирани 1.522, а во моментов активни се 277 случаи.ам/фф/

Back to top button
Close
Close