ЕвропаЕвропа.Портал

Бури предизвикаа хаос во северна Италија

Бурите во северна Италија денеска предизвикаа хаос и голема материјална штета, особено во североисточната провинција Белуно.

Рим, 2 ноември 2018 (МИА) – Бурите во северна Италија денеска предизвикаа хаос и голема материјална штета, особено во североисточната провинција Белуно.

Градоначалникот на градот Белуно, Јакопо Масаро ги повика сите жители да ја превриваат водата пред да ја употребат.

Поради лизгање на земјиште, неколку области денеска се отсечени од надворешниот свет, објави италијанската новинска агенција АНСА.

Агенцијата за цивилна заштита го зголеми до највисокото можно ниво предупредувањето за времето во планинските области на регионот Венето.

Тешките временски услови што претходно оваа недела погодија голем дел од Италија, ги оневозможија луѓето да заминат од некои локации. Во средата беа спасени речиси 200 луѓе кои со денови беа заробени на планината Стелвио поради тешките временски услови.

Најмалку 14 лица од неделата до сега загинаа поради бури, торнада, поплави, лизгање на земјиште и ветрови низ цела Италија. јт/

###

Таг
Back to top button
Close
Close