Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Бурата Денис во Велика Британија предизвика поплави опасни по живот

Поради бурата Денис во Велика Британија издадени се повеќе од 300 предупредувања од евентуални поплави ширум земјата

Лондон, 16 февруари 2020 (МИА) – Поради бурата Денис во Велика Британија издадени се повеќе од 300 предупредувања од евентуални поплави ширум земјата.

Посебно е критична ситуацијата во јужниот дел на Велс, каде обилните дождови предизвикаа лизгање на земјиштето, а надојдената вода поплави поединечни куќи.

Во Англија во сила се четири предупредувања од највисок степен и два во Велс, што значи дека постои опасност по животот на граѓаните.

И во Шкотска е издадено предупредување до граѓаните да се заштитат од „поплавите што се опасни по живот“.

Невремето предизвика и излевање на реката Таф во велшкиот град Понтипол, а опасност од излевање има и од реката Нит, во јужниот дел на Велс.

Брзината на ветерот во селото Абердарон достигна до 146 километри на час. Поради силниот ветер откажани се стотина летови, а поради поплавите во прекин е и железничкиот сообраќај.

Претходно, британските медиуми јавија дека бурата Денис вчера усмрти две лица. Едно 18-годишно момче се удавило во морето во покраината Кент, а друг паднал од бродот од резервоар за гориво во близина на пристаништето Маргејт.

Во десетина градови кои сè уште ја санираат штетата предизвикана од минатонеделното невреме Кјара, ангажирана е армијата за да ја засили одбраната од поплави. ми/

Back to top button
Close
Close