Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Бура во Полска и Чешка остави над 100.000 домаќинства без електрична енергија

Поради силниот ветер во Полска вчера без електрична енергија останаа 76.000, а во Чешка 40.000 домаќинства

Варшава, 25 февруари 2020 (МИА) – Поради силниот ветер во Полска вчера без електрична енергија останаа 76.000, а во Чешка 40.000 домаќинства.

Во невремето во Полска повредени се пет лица, а оштетени се 311 објекти.

Во Чешка поради бурата беше отежнат железничкиот сообраќај. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close