0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерФудбал

Бундеслигата сруши рекорд за зимски трансфери

Во исто време, приходите на 18-те клубови од германската елита се релативно помалку - 80 милиони евра, без вклучување на износите на трансакциите за закуп. Лидер по трошоци е тимот на Херта Берлин со 80 милиони евра. Тимот го привлече Пјатек од Милан за 23 милиони евра, Сантијаго Аскасибар од Штутгарт за 12 милиони евра, Лука Тузар од Олимпик Лион за 24 милиони евра и Матеус Куња од РБ Лајпциг за 18 милиони евра.

Берлин, 1 февруари 2020 (МИА) – Клубовите од Бундеслигата успеаја да го срушат својот рекорд за трансфери за време на зимскиот преоден рок. Германските тимови потрошија 190 милиони евра, што е за 80 милиони евра повеќе од сезоната 2017/18 од кога им е претходниот рекорд.

Во исто време, приходите на 18-те клубови од германската елита се релативно помалку – 80 милиони евра, без вклучување на износите на трансакциите за закуп. Лидер по трошоци е тимот на Херта Берлин со 80 милиони евра. Тимот го привлече Пјатек од Милан за 23 милиони евра, Сантијаго Аскасибар од Штутгарт за 12 милиони евра, Лука Тузар од Олимпик Лион за 24 милиони евра и Матеус Куња од РБ Лајпциг за 18 милиони евра.

По Херта се Баер Леверкузен со 35 милиони евра, РБ Лајпциг и Борусија Дортмунд со по 20 милиони евра.

Шампионот Баерн Минхен не беше многу активен на пазарот за нови играчи и само го позајми Алваро Одриосола од Реал Мадрид.

Таг
Back to top button
Close
Close