0_Спорт.ПорталФудбал

Бундеслигата планира да ја започне сезоната на 18 септември

Новото фудбалско првенство во Германија предвидено е да почне на 18 септември.

Берлин, 7 август 2020 (МИА) – Новото фудбалско првенство во Германија предвидено е да почне на 18 септември.

Бундеслигата на официјалната веб-страница го претстави предлог календарот за претстојната сезона.

Како и обично, сезоната се планира да започне со натпревар во кој ќе учествува шампионот на Германија – Баерн Минхен. Шалке ќе стане биде негов ривал.

Доколку фудбалерите од Минхен стигнат до финалето во Лигата на шампионите, клубот својот прв натпревар од сезоната ќе го игра, не во петок на првиот ден на првенството, туку во понеделник. Тогаш воведниот натпревар ќе биде средбата на Борусија Дортмунд и Борусија Менхенгладбах. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close