0_Спорт.ПорталРезултатиФудбал

Бундеслига: Победи за Баерн и Борусија Дортмунд

Водечките две екипи во германската Бундеслига забележаа победи во претпоследното, 33. коло.

Берлин, 20 јуни 2020 (МИА) – Водечките две екипи во германската Бундеслига забележаа победи во претпоследното, 33. коло.

Резултати:

Баерн Минхен – Фрајбург 3:1
Фортуна Дизелдорф – Аугзбург 1:1
Келн – Ајнтрахт Франкфурт 1:1
Херта – Баер Леверкузен 2:0
Хофенхајм – Унион Берлин 4:0
Мајнц – Вердер Бремен 3:1
Падерборн – Борусија Менхенгладбах 1:3
Лајпциг – Борусија Дортмунд 0:2
Шалке – Волвзбург 1:4.

Баерн Минхен од неодамна ја обезбеди шампионската титула и е лидер со 79 бода, Борусија Дортмунд е втора со 69 и обезбедено директно учество во Лигата на шампионите, Лајпциг е трет со 63, Борусија Менхенгладбах има 62, Баер Леверкузен 60,…

Бундеслигата ја напушта Падерборн, а Вердер и Фортуна Дизелдорф ќе се обидат во последното коло да го избегнат 17. место кое исто така значи испаѓање од елитата. Фортуна има 30 бода, Вердер 28, Падерборн 20. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close