0_Македонија.Портал0_МИА Истражува.ПорталБизнисБизнис.ПорталЕкономијаРепортажа

Буковската пипер не е нити „буковец“ нити „буковка“, туку „Буковска пипер“!

Буковската пипер не е „буковец“ нити „буковка“ и тие термини се погрешни. Буковската пипер е оригинален земјоделски прехранбен производ од црвена буковска пиперка како посебна сорта пиперка која традиционално се одгледува во атарот на битолското село Буково. Таа има точен назив – „Буковска пипер“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close