0_Македонија.ПорталОпштество

Бугарски пратеник Пеевски донира заштитна медицинска облека во земјава

Бугарскиот пратеник Делјан Пеевски донираше заштитни облека, очила и медицински материјали, во висина од над 60.000 евра за да им помогне на лекарите во земјава.

Скопје, 2 мај 2020 (МИА) – Бугарскиот пратеник Делјан Пеевски донираше заштитни облека, очила и медицински материјали, во висина од над 60.000 евра за да им помогне на лекарите во земјава.

-Добротворната организација на пратеникот, кој е најголем донатор во борбата против Ковид-19 во Бугарија, со братски гест излезе надвор од границите на земјата. Пред само неколку недели, Пеевски, кој е член на Движење за права и слободи (ДПС) во бугарското национално собрание, и претходно донираше заштитна облека и материјали за медицинските лица во Северна Македонија, се наведува во денешното соопштение. бт/ац/

Таг
Back to top button
Close
Close