Svet.SlajderБалканБалкан.Портал

Бугарија: Само четири од 1000 паралелки се во карантин или 0,01 заразени ученици

Четири од 1.000 паралелки во Бугарија се ставени во карантин од почетокот на учебната година, при што заразени се 0,01 процент ученици и 0,09 проценти наставници, не сметајќи ги 16-те наставници во Габрово, кои се првиот кластер во училиштата, изјави во Варна бугарскиот министер за образование и наука Красимир Валчев.

Back to top button
Close
Close